Co musimy zrobić, aby powstrzymać globalne ocieplenie

 Oczywiście musimy powstrzymać dodatkowy efekt cieplarniany wywołany przez człowieka. Można to zrobić na wiele sposobów. Od razu zaznaczam, że usunięcie z atmosfery CO2, głównego gazu cieplarnianego, który ma znaczenie w dłuższej perspektywie, NIE jest jednym z tych sposobów. Oto dlaczego: Aby przekształcić węgiel w formę stałą lub ciekłą, potrzeba energii. Energia jest zwracana, gdy węgiel przechodzi do postaci gazowej (jako CO2). Jest to pewne uproszczenie, ale w dłuższej perspektywie, w dużej skali, jest ono poprawne. Ponieważ w przeważającej części efekt cieplarniany jest spowodowany wytwarzaniem energii, co powoduje przemianę stałych lub ciekłych związków węgla w źródłach kopalnych w gazowe związki węgla (CO2), nie da się rozwiązać tego problemu poprzez dodanie do systemu zapotrzebowania na energię, aby węgiel mógł zostać z powrotem przetworzony. Znów zbytnio upraszczam, ale tak wygląda ogólny obraz sytuacji.


Jednym z podejść może być zwiększone wykorzystanie "czystej energii", takiej jak energia jądrowa, słoneczna, wiatrowa itp., podczas gdy w przeciwnym razie pozwalamy przemysłowi paliw kopalnych robić wszystko, co konieczne, aby produkować energię, czy to jako wsparcie dla wytwarzania energii elektrycznej, czy jako materiał, który spalamy bezpośrednio w pojazdach lub budynkach. Jednak takie podejście również NIE jest realne.


Wśród ekspertów od dłuższego czasu panuje przekonanie, że istnieje tylko jeden sposób na rozwiązanie problemu zmian klimatu: Zatrzymać węgiel w ziemi. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, tak szybko, jak to możliwe, aby zatrzymać węgiel w postaci stałej lub ciekłej albo w postaci gazu uwięzionego w ziemi.


Dlatego pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest NIE budować więcej rurociągów, NIE wiercić więcej studni, NIE uruchamiać nowych kopalni węgla.


Równocześnie pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest ZAPRZESTANIE budowy jakichkolwiek nowych elektrowni wykorzystujących paliwa kopalne. Koniec z elektrowniami węglowymi, koniec z elektrowniami metanowymi.


Jednocześnie pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest ZAPRZESTANIE budowy jakiejkolwiek infrastruktury przetwarzającej paliwa kopalne na produkty użytkowe. Koniec z rafineriami itp.


Istnieje aktualny raport, który potwierdza ten sens i mówi nam, jak ważne jest, aby NIE robić tych rzeczy.


Raport jest autorstwa "OilChange", ale powstał we współpracy z 350.org, Amazon Watch, APMDD, AYCC, Bold Alliance, Christian Aid, Earthworks, Équiterre, Global Catholic Climate Movement, HOMEF, Indigenous Environmental Network, IndyAct, Rainforest Action Network i Stand.earth. Oto najważniejsze punkty (streszczone tutaj):


Kluczowe wnioski:


Potencjalna emisja dwutlenku węgla pochodzącego z ropy naftowej, gazu ziemnego i węgla w obecnie eksploatowanych złożach i kopalniach na świecie spowodowałaby wzrost temperatury o ponad 2°C.

Same rezerwy w obecnie eksploatowanych polach naftowych i gazowych, nawet bez węgla, spowodowałyby przekroczenie 1,5°C.

Wraz z koniecznym spadkiem produkcji w nadchodzących dziesięcioleciach, aby osiągnąć cele klimatyczne, czyste źródła energii mogą być zwiększane w odpowiednim tempie, zwiększając całkowitą liczbę miejsc pracy w sektorze energetycznym.

Kluczowe zalecenia:


Nie należy budować nowej infrastruktury wydobywczej i transportowej dla paliw kopalnych, a rządy nie powinny wydawać na nie nowych zezwoleń.

Niektóre złoża i kopalnie - głównie w bogatych krajach - powinny być zamykane przed pełnym wykorzystaniem ich zasobów, a w krajach biedniejszych należy zapewnić wsparcie finansowe dla rozwoju bezemisyjnego.

Nie oznacza to zaprzestania wykorzystywania wszystkich paliw kopalnych z dnia na dzień. Rządy i firmy powinny przeprowadzić kontrolowaną likwidację przemysłu paliw kopalnych i zapewnić sprawiedliwe przejście dla pracowników i społeczności, które są od niego zależne.

Eksperci, którym ufam, mówią mi, że wyniki te są prawdopodobnie w znacznym stopniu poprawne. Są to eksperci, którzy przeprowadzili podobne badania, a teraz zapoznają się z tym ważnym raportem. Jeśli opublikują jakieś posty lub artykuły na ten temat, zamieszczę je tutaj.


Ashley Braun z DESMOGBLOG pisze: W miarę jak narody przyjmują Porozumienie Paryskie, istniejące na świecie paliwa kopalne będą przekraczać jego cele

Tymczasem możesz pobrać raport tutaj i przeczytać go samemu. Przeanalizujcie go i powiedzcie nam, co o nim sądzicie.

itnews24.pl
itlife.pl
ofio.pl
onet.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ignacy Liss: „Marzec ’68” tak bardzo koresponduje z naszą rzeczywistością. Wtedy ludzie musieli uciekać z Polski, teraz uciekają z Ukrainy